Ergonómia na vašom pracovisku
Náklady spojené so zdravotnými a bezpečnostnými problémami získavajú stále viac pozornosti vo všetkých priemyselných odvetviach. Spoločnosti hľadajú riešenia, ktoré zabezpečia zdravé, bezpečné a produktívne pracovné prostredie.
"Navrhovanie pracoviská s ohľadom na ergonómiu zlepšuje pocit pohody pracovníka, a tým aj jeho produktivitu."
Modulárna konštrukcia pracovných staníc Treston poskytuje správnu ergonómiu. So širokou škálou príslušenstva a nastavenia môžete navrhnúť jedinečné riešenie priamo na mieru zákazníka, aj napriek použitiu štandardných komponentov. Modularita a príslušenstvo sú individuálne nastaviteľné podľa potrebného úlohy a požiadaviek zamestnancov. Cieľom je vytvoriť prehľadnú pracovnú stanicu a využiť čo najefektívnejšie dostupné zdroje.
Pracovné stanice Treston môžete nastaviť pre operátorov rôznych výšok, pracujúci ľavú či pravou rukou.
"Správne nastavená pracovná stanica znižuje napätie svalov a umožňuje produktívnu prácu počas celej smeny."
Majte na pamäti, že ergonómia nie je len o nastavení pracovnej stoličky. Komplexná ergonómia pracoviska zahŕňa správne osvetlenie, absorpciu hluku, optimalizáciu pohybu tela a kvality vzduchu.
Umiestnenie správneho uhla pohľadu
Bod zaostrenia by sa mal riadiť týmito pokynmi:
-
Kontinuálny pohyb pohľadu by mal byť v sektore 30°.
-
Súvislý uhol pohľadu by mal udržiavať hlavu v pohodlnej polohe (línia pohľadu by mala byť v uhle 10° až 40° pod vodorovnou čiarou).
- Displeje by mali byť umiestnené 20° pod horizontálnou líniou
Práca v sede alebo v stoji?
Voľba pracovnej polohy v sede alebo v stoji závisí na úlohe, ktorý má byť vykonaný.
"Výška pracovnej plochy je určená takými faktormi, ako je veľkosť a hmotnosť dielu, požiadavka na presnosť, proces montáže, opakovanie, ai."
Nastaviteľnosť výšky je obzvlášť užitočná, ak sa mení veľkosť produktov, s ktorými sa manipuluje, alebo rovnakú pracovnú stanicu používa niekoľko rôznych pracovníkov.
Pri návrhu pracovného priestoru pre prácu v sede musíte zohľadniť požiadavky pre priestor pre nohy.
"Doporučený priestor pre nohy pri práci v sede by mal byť najmenej 80 cm široký a 90 cm hlboký na úrovni podlahy. Pre prácu postojačky je požadovaný priestor oveľa menšie."
Dostupná vzdialenosť a výška
Pre zlepšenie pracovnej polohy pri montáži umiestnite najčastejšie používané diely do optimálnej horizontálnej pracovnej oblasti v zornom poli pracovníka. Vyhýbajte sa príliš vysokým alebo hlbokým pracovným stolom, ktoré môžu spôsobiť nesprávny dosahu a zníženú produktivitu.
"Montážna práce je najergonomičtějšia, keď sú diely ľahko viditeľné a dosiahnuteľné."
Vertikálnu pracovnú plochu a dosahovú zónu môžete doladiť pomocou príslušenstva. Výškovo nastaviteľná ramená optimalizujú pracovný pohyb a udržujú diely alebo nástroje jednoducho dostupné.
Operátori by mali pracovať v optimálnom držanie tela, zápästia a paží a s uvoľnenými ramenami. Sklopné koľajnice a police udržujú zápästia v neutrálnej polohe pri vyzdvihovaní súčasťou. Úhlel náklonu tiež umožňuje jednoduchú identifikáciu dielov.