Ako zlepšiť ergonómiu pracovného priestoru?
Nižšie nájdete zoznam piatich kľúčových faktorov, ktorý môžete použiť na zlepšenie ergonómie vášho priemyslu.
1. Majte všetko, čo potrebujete, nablízku
Pri dimenzovaní pracovných staníc sa uistite, že je potrebné vybavenie a nábytok presne tam, kde je treba. Tento krok zahŕňa zabezpečenie dostatočného priestoru pre rôzne pracovné úlohy a ľahké prepínanie medzi jednotlivými úlohami. Pamätajte si, že musíte venovať pozornosť účelu každého pracovného priestoru, pretože funkčný a efektívny priestor je tiež bezpečný.
Pri plánovaní usporiadania nábytku a jeho vybavenia zaistite, aby boli všetky zariadenia a materiály, ktoré sú potrebné, ľahko dostupné a prístupné. Akékoľvek zriedka používané materiály môžete uložiť na police, pomocné dosky alebo do zásuviek.
2. Majte k dispozícii dostatok nastaviteľného osvetlenia
Oči sú rovnako citlivé na pracovné podmienky, ako je zvyšok tela. Preto je nutné, aby bolo možné upraviť osvetlenie každej úlohy. Uistite sa, že je pre každú pracovnú fázu a úlohu k dispozícii dostatočné osvetlenie. Akékoľvek úlohy, ktoré vyžadujú vysokú presnosť po dlhšiu dobu, ako je kontrola kvality alebo montáž, zvyčajne vyžadujú vysokú intenzitu svetla.
3. S nákladom zaobchádzajte opatrne
Možno si myslíte, že zdvihnutie 20 - 25 kg balíčka neznie ako veľká výzva, ale ručná manipulácia aj s týmito typmi menších záťaží môže mať za následok problémy s chrbtom a mnoho ďalších nepriaznivých účinkov na zdravie pracovníka.
Zaistite zdravie, bezpečnosť a efektívnosť zamestnancov a venujte zvláštnu pozornosť spôsobu nakladania s bremenami na každom pracovisku. Aby bola zaručená účinnosť a ergonómia, je dobré pre prepravu väčších nákladov vyberať správny vozík alebo mobilnú pomocnú pracovnú dosku. Na ručnú montáž pomocou skrutkovačov alebo náradia sú ideálne balancery, ktoré vyvažujú časť zavesenej váhy a dlhodobé a pravidelné zdvíhanie náradia tak nie je tak namáhavé pre ruky a ramená.
4. Pravidelne upravujte pracovnú polohu
Uistite sa, že po celý deň pravidelne meníte svoje pracovné držanie tela. Nikdy nie je dobrý nápad zostávať v rovnakej pozícii dlhý čas, bez ohľadu na to, či sedíte alebo stojíte.
Najnovší koginitívny výskum preukázal výhody pravidelnej zmeny pracovnej polohy.
5. Nezabudnite si správne nastaviť pracovnú stoličku
Kreslo navrhnuté pre ergonomické pracovné polohy je dôležitou súčasťou každého dobre fungujúceho, ergonomického a užívateľsky prívetivého pracoviska. Správna technika sedenia umožňuje efektívne pracovať, znižuje riziko, že zanedbáte časté zmeny polohy a dokáže poskytnúť najlepší spôsob práce.